Sedm jednoduchých tipů

Palivo je pouze jedním z nutných předpokladů k tomu, aby auto jezdilo, stejně důležitá je také pravidelná údržba. Smyslem existence aut ale není tankování ani pravidelný servis. Čím jsou však kvalitnější, tím déle auto vydrží dělat to, co jeho skutečným smyslem je – jezdit. To platí i pro nás. Potřebujeme „tankovat kvalitní palivo“, potřebujeme také pravidelnou údržbu ve formě přiměřené fyzické aktivity a přiměřeného odpočinku. Ani jedno z toho však není smyslem našeho života. Jsou to pouze nutné předpoklady k tomu, abychom mohli co nejdéle dělat to, co smyslem našeho života skutečně je. Jídlo má na naše zdraví obrovský vliv, věnujme však přemýšlení o něm pouze tolik naší pozornosti, kolik je nezbytně nutné. Je zbytečné počítat každý den kalorie, bílkoviny, tuky… Smysl našeho života je v něčem jiném. V čem, o tom už si musíme rozhodnout každý sám, na to nám žádný výzkum pravděpodobně návod nedá. J

Pokusme se zautomatizovat následujících sedm jednoduchých principů a přemýšlení o jídle nám nebude v životě ubírat čas, který můžeme věnovat něčemu jinému.

1.      Jíst alespoň po dvou kusech čerstvé zeleniny a ovoce každý den.

 

2.      Smažené nahradit pečeným nebo ještě lépe vařeným.

 

3.      Slazené nápoje a jogurty nahradit neslazenými. 100% džusy ředit vodou.

 

4.      Průmyslově vyráběné výrobky obsahující cukr nahradit doma připravenými.

 

5.      Bílou mouku nahradit moukou celozrnnou doplněnou o nejrůznější semínka (slunečnice, sezam, len, ořechy…)

 

6.      Uzeniny a tavené sýry nahradit tvrdým nebo čerstvým sýrem, tvarohem, jogurtem, vajíčky, luštěninami nebo masem (zejména rybím). Nabídka je široká, vybírat z ní to, co jsme ten den ještě neměli.

 

7.      Omezovat potraviny, jejichž jednotlivé složky jsem nikdy neviděl a nevím, jak vypadají (emulgátory, sušená syrovátka, lecitin, fruktóza, sirup z invertního cukru, palmový tuk, ztužený pokrmový tuk, aromata, barviva…)

 

 

Pokud vás zajímají důvody, zde jsou.

1.      Zelenina a ovoce obsahují obrovské množství velmi účinných ochranných látek. Všechny tyto látky zdaleka neznáme, navíc když působí pospolu, jejich účinek je odlišný od působení každé látky zvlášť. Multivitaminová pilulka obsahuje pouze nepatrnou část látek obsažených v opravdové zelenině nebo ovoci. Navíc jsou tyto látky v pilulce ve zcela nepřirozených vzájemných poměrech a jejich účinek je tedy naprosto odlišný. Ochranný účinek zeleniny a ovoce je zcela jednoznačně prokázán. Ochranný účinek pilulek je opakovaně zpochybňován stále novými a novými studiemi (probiotika, resveratrol…), v některých případech bylo již dokonce prokázáno jejich škodlivé působení (β karoten, železo, selen, zinek, ω-3 mastné kyseliny). Chcete-li tedy opravdu něco udělat pro své zdraví i pro zdraví svých dětí, vyměňte ranní či večerní pravidelnou pilulku za kousek čerstvého ovoce nebo zeleniny.

 

2.      Při smažení vznikají ve velké míře karcinogenní látky (např. polyaromatické uhlovodíky, akrylamid…). Při pečení vzniká těchto látek méně, při vaření nevznikají vůbec. Při vaření v páře se navíc zachovají v jídle i minerály a některé vitamíny (prostě je nevylijeme s vodou, ve které se potraviny předtím vařily).

 

3.      Tyto potraviny obsahují obrovské množství jednoduchých cukrů. Některé tyto cukry se sice přirozeně vyskytují v ovoci a zelenině, nikdy však v tak velkých koncentracích. Naše tělo si s nimi neumí poradit a způsobují kromě obezity a cukrovky spoustu dalších zdravotních problémů. Například prokazatelně zvyšují záněty, záněty zase prokazatelně zvyšují výskyt kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny.

 

4.      Průmyslově vyráběné sladkosti (včetně sladkého pečiva) obsahují zdraví škodlivé transmastné kyseliny. Navíc je v nich vždy více cukru než v obdobných výrobcích připravených doma. Typickým příkladem jsou například müsli.

 

5.      Bílá mouka má jen velmi málo vitamínů, minerálů a vlákniny. Celozrnná mouka má toho všeho podstatně víc, semínka a ořechy pak obsahují další ochranné látky (ω-3 mastné kyseliny, esenciální aminokyseliny, vápník, zinek…).

 

6.      Uzeniny a tavené sýry obsahují velmi málo bílkovin a vápníku, naopak je v nich hodně soli a karcinogenních látek (polyaromatické uhlovodíky, transmastné kyseliny, dusičnany…). Tvrdé a čerstvé sýry, tvaroh, jogurt, vajíčka, luštěniny a maso obsahují pro tělo potřebné bílkoviny a vitamíny. Sýry pak také vápník, jogurt vápník a „hodné“ bakterie, vajíčka lecitin a železo, luštěniny vlákninu a železo, ryby ω-3 mastné kyseliny.

 

7.      Na tuto „kosmickou“ stravu se naše těla ještě nestihla adaptovat a nejsou vybavena k jejímu zpracování.