2. Vědecké články o aktivitě genů přeložené do „lidštiny“.
Epigenetika je o tom co jíme, jak žijeme, a jak se máme rádi
Když je na schodišťovém světle nastaven časový spínač na krátký interval, pomáháme si v nouzi žvýkačkou, ta na určitou dobu podrží tlačítko vypínače v poloze sepnuto... Naše těla to s geny dělají
podobně. Řeč je o epigenetice.
Vitamíny podávané březím myším zabránily tomu, aby matky předaly potomkům dědičnou vlohu pro žluté zbarvení a silný sklon k tloustnutí.
Vylepšete si dědičnou informaci
Každý si může zkvalitnit vlastní DNA a zefektivnit funkci svých genů. Není to příliš komplikované, ale na druhé straně to není ani lehké.
Odolnost potomstva k rakovině mléčné žlázy lze ovlivnit během březosti
Množstvím cholinu v potravě lze měnit dědičnost získaných vlastností. Zvýšený přísun látky, obsažené ve větším množství například ve vejcích, může výrazně ovlivnit rakovinu mléčné žlázy u potomků.
Přejídání babiček vyvolá obezitu u vnuků
Obezitou nepoškozujeme zdraví jen sami sobě, ale i svým dětem a vnukům.
Tlustí fotři ničí potomkům zdraví
Obézní myšáci mění dědičnou informaci ve spermiích tak, že jejich potomkům hrozí cukrovka druhého typu. Potomkům nepomůže, ani když drží dietu a jsou štíhlí. Tento „dědičný hřích“ není předáván v sekvencích DNA, ale v molekulách, které obalují dvojitou šroubovici.
Epigenetická paměť: vzpomínky po dědečkovi
To, že můžeme po svém dědečkovi zdědit charakteristický tvar nosu nebo starožitné hodinky, překvapí asi málokoho. Že bychom ale mohli dědit „vzpomínky“? To už vypadá spíš jako sci-fi nebo ezoterická fantazie. Možná je to ale skutečnost – tedy aspoň pokud jste myš
Jak rychle změna klimatu modifikuje genom? Rychle!
Do rozepří, jak to s živými tvory na planetě dopadne, když se ještě více oteplí, se zapojili už i genetici. V časopisu Molecular Ecology popsali jak otcové, během pár měsíců nabytými zkušenostmi, začnou vybavovat do života své potomky.
Jednovaječná dvojčata se geneticky vyvíjí odlišně
Identická dvojčata startují se shodnou genetickou výbavou. Ale tak jak roky přibývají, geneticky se od sebe neustále vzdalují.
Doby, kdy nejrůznější šarlatáni objížděli jarmarky s univerzálním prostředkem, po kterém mužům přestaly padat vlasy, ženám zmizely pihy a koně se uzdravili z vozhřivky, jsou nenávratně pryč. Dnes může podobný podnikavec uspět, jen když dá zázračnému léku fasádu solidní vědy. Obrovský rozmach molekulární genetiky mu skýtá dostatek prostoru.
Proč se klon kočky nepodobá své předloze?
Proč nejsou jednovaječná dvojčata stejná? Co ukrývá „skrytý svět našich genu“? Spolu se světovými kapacitami odpoví i profesor Jaroslav Flegr.
Pozměňování metylomu nabízí nové možnosti
Každému z nás sudičky přisoudily pobýt na tom světě nějaký ten čas. Kromě naší hlouposti a nešťastných náhod do toho mluví hlavně chod našich biologických hodin. Ty, jak se ukazuje, jsou do jisté míry podobné těm fyzikálním - také netikají ve všech případech stejně. Asi proto někdo vypadáme ve třiceti na padesát a jiný se zase i v šedesátce se cítí na čtyřicet. Prý podle toho, jaký máme metylom.
piRNA jsou další z řady nepříjemně krátkých molekul ribonukleové kyseliny, které nic nekódují, ale přesto jsou důležitými hráči „nečisté“ genetiky. Pomocí epigenetických mechanismů nám dělají život pestřejší.
Lidé, kteří byli v raném dětství zneužíváni, mohou mít na celý zbytek života změněné pracovní nasazení genů v mozku. K tomuto překvapivému závěru dospěli kanadští vědci z montrealské McGill University studiem dědičné informace v mozcích sebevrahů.
S věkem nám ubývá fyzických sil, ale cvičením lze svaly omladit.
Švédští vědci zjistili, že pravidelný cyklistický trénink aktivuje ve svalovině stehna asi 500 genů.
Tentokrát nejde o „chytré rady typu: necpi se a cvič!“ Výrazně urychlit stárnutí dokážou i některé nízkokalorické potraviny. Vědci obvinili široce používané přísady do potravin - kyselinu fosforečnou a její soli. Myslí si, že stejně jako krátí život hlodavcům, činí i nám.
Geny, které umožňují předvídat
Pravidelně zapínaných genů je mnohem více, než se soudilo. S jejich pomocí organismy reagují na změny v životním prostředí. Řízení aktivity na základě cyklů umožňuje organismům být včas připraven.ˇ
Dědí se to po matce, není v tom genetika ani epigenetika, co je to?
... aneb o trablech předávaných potomkům jinak, než pošramocenými geny, či špatnou výchovou
Hubení a plnoštíhlí sourozenci se liší svými mikroby
Za kilogramy nadváhy vděčíme variacím bakteriálního střevního společenství.
Po léčbě fekáliemi žena ztloustla, je tedy obezita infekční?
Moc se o tom nemluví, ale je to levné a účinné a proto i u nás roste počet nemocnic, kde transplantací stolice provádějí. Ze zámoří ale nyní přichází zpráva o ženě, které podáním cizích mikrobů jeden problém vyřešili ale do druhého spadla. Dárkyně exkrementů byla totiž baculka a příjemkyně páchnoucího medikamentu, cvičení a dietě navzdory v krátké době dorostla do BMI 34,5. Že je obezita infekční naznačují i pokusy na zvířatech. Prsty v tom má mikrobiom.