2. Kosmetika

Chemikálie z šamponů ohrožují děti

„Každá správná máma ví, co je pro její dítě dobré,“ tímto sloganem nás často masíruje televizní reklama. Ale o nadměrném používání dětské kosmetiky to rozhodně neplatí.

Mohou šampóny škodit mozku?

Přísady, které vědci objevili v celé řadě šampónů a přípravků pro osobní hygienu, se ukazují být potenciálně škodlivé. Brání normálnímu rozvoji mozku.

Některé nanočástice nám škodí ale které? 

Tak třeba taková malířská běloba, když je to ta zinková, dobře kryje, ale pokoj vypadá nemocničně studený. Pocitově teplejší je běloba titanová, přijde nás ale na víc. Základem obou jsou oxidy kovů. Rozemleté zvláště na jemno je najdeme v krémech na opalování, patláme se s nimi v podpaží abychom nepáchli a jíme je v dobrotách pekařů a cukrářů. Vědci už delší dobu sýčkují, že ve formě nanočástic u těchto látek dojde k jejich proměně k horšímu a že se začnou chovat, jak jsme u nich nebyli zvyklí - pronikají do buněk a ničí jim to nejcennější co mají. Na první pohled to ale moc vidět není.

Krémy na opalování s nanočásticemi

I když starší studie zaměřené na bezpečnost nanočástic oxidu zinku potvrzovaly jejich bezpečnost, mnoho otázek zůstalo nezodpovězeno. Ani dnes vlastně nikdo přesně neví, co tyto nanočástice v našich tělech provádějí v reálných situacích.

Antibakteriální mýdla nejsou pro choroboplodné zárodky žádnou hrozbou 

Ze studie asijských vědců vyplynulo, že antibakteriální mýdla na tom s ničením bacilů nejsou o nic lépe, než mýdla obyčejná. Aby nám byly něco platné, museli bychom si v nich ruce máčet devět hodin!

Čím se voníte? 

Natíráte-li se levandulovým olejem tak vám nejspíš, tak jako Petr Hapka Haně Hegerové, chlapci říkají: Ty jsi má levandulová, úplně celá celičká, levandulová... Pokud jste chlapec a natíráte se levandulovým olejem, tak vám to budou asi brzo zpívat také. Mohou se vám totiž začít dmout ňadra.