3. Domácnost
Kočky chrání před vznikem astmatu
Může společné bydlení s kočkou ochránit děti ohrožené astmatem před projevem jeho příznaků? Na tuto otázku se snaží odpovědět studie, vydaná výzkumníky z Columbia Center for Children's Environmental Health (CCCEH) na Columbia University's Mailman School of Public Health, která ukazuje, že vlastnictví kočky může mít ochranný účinek proti vývoji astmatických příznaků u pětiletých dětí.
Bojíte se Alzheimera? Pořiďte si kočku
Zatímco evropští vědci nás toxoplazmou straší a argumentují zhoršením reakčních časů, pomalejším myšlením a vyšším rizikem autonehod, Asiaté spatřují v onemocnění parazitem z kočičích výkalů ochranu před Alzheimerovou chorobou.
Psi a kočky nás chrání před průjmy
Jane Heyworthová z Univerzity západní Australie v Crawley se svými kolegy zjistila, že výskyt gastrointeritidy, lidově označované jako žaludeční chřipka, se vyskytuje menší měrou u dětí, které žijí v domácnostech ve kterých jsou psi nebo kočky.
Děti, které v prvním roku života prodělají několik horeček, trpí v pozdějším věku méně často alergiemi.
Vdechování plísní chrání děti před alergiemi
Vědci z University of Cincinnati (Ohio, USA) zveřejnili výsledky studie, které dokazují, že vdechování prachu s plísněmi může dětský imunitní systém posílit a snížit u nich riziko vzniku alergií v pozdějším věku.
Proč se záměrně nakazit parazity?
Parazitologický ústav BC AVČR rozjíždí Laboratoř parazitární terapie, kde budou studovat vliv parazitických červů a prvoků na lidské zdraví a zkoumat možnosti jejich využití k léčbě záludných autoimunitních onemocnění a alerg
Dobrá zpráva pro alergiky – konečně se začíná rýsovat co to vlastně alergie je a jak s ní zatočit. Zní to jako špatný vtip, ale opravdu nás nejspíš zachrání paraziti.
Většina čističek vzduchu vypouští ozón. I těch několik miligramů této molekuly, které zařízení za hodinu vyrobí, často vede k tomu, že jeho hladina přesáhne hodnotu, která ohrožuje zdraví. Astmatikům, aniž by je na to výrobce upozornil, může takové zařízení udělat ze života doslova peklo.
Osvětlení tlumí tvorbu melatoninu a přispívá k tvorbě rakoviny
Nepřímé důkazy živí hypotézu o tom, že bdění a práce v noci způsobuje potlačení tvorby melatoninu a to se projeví vznikem rakoviny prsu a tlustého střeva. Pokud se teorie potvrdí, veřejné osvětlení se stane i záležitostí veřejného zdraví.
Některé osvěžovače vzduchu nás vystavují nebezpečí vzniku rakoviny
Pokud si příbytek zbavujeme nepříjemných pachů chemickými přípravky, nemělo by nám být jedno, z čeho jsou vyrobeny. Některé chemikálie znemožňují v buňkách spustit procesy označované jako „možnost poslední volby“. Jde o naprogramované procesy, které automaticky zajistí u buňky sebevraždu (apoptózu), pokud se nádorově zvrhne.
Osvěžovače vzduchu navozují astma
Také jdete s dobou a aby váš domov byl svěží, používáte spreje k neutralizaci nepříjemných zápachů a nebo, jakpraví reklama, „nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem odstraňujete prach“?
Taky máte strach z přenosu infekce a používáte doma spreje proti mouchám a lezoucímu hmyzu? Pak byste také měli vědět, že tím vystavujete svoje děti, i sebe, zvyšenému riziku vzniku vážných onemocnění.
Ze stánků na levnou krásu si domů spolu s pozlátkem nosíme i riziko pro naše ratolesti.
Některé nanočástice nám škodí ale které?
Tak třeba taková malířská běloba, když je to ta zinková, dobře kryje, ale pokoj vypadá nemocničně studený. Pocitově teplejší je běloba titanová, přijde nás ale na víc. Základem obou jsou oxidy kovů. Rozemleté zvláště na jemno je najdeme v krémech na opalování, patláme se s nimi v podpaží abychom nepáchli a jíme je v dobrotách pekařů a cukrářů. Vědci už delší dobu sýčkují, že ve formě nanočástic u těchto látek dojde k jejich proměně k horšímu a že se začnou chovat, jak jsme u nich nebyli zvyklí - pronikají do buněk a ničí jim to nejcennější co mají. Na první pohled to ale moc vidět není.
Vědci se již delší dobu snaží přijít na to, proč roste počet alergických dětí. Z posledního statistického šetření vyplynula zajímavá souvislost. Více astmatických dětí je mezi dětmi, které mají doma bazén.
Skrytá rizika plaveckých bazénů
Chemikálie, které mají za úkol ničit bakterie ve vodě plaveckých bazénů, vytvářejí látky poškozující lidské zdraví. Jak velkému riziku plavci čelí?
Mikrovlnkovať či nemikrovlnkovať?
Mikrovlnka (mikrovlnná rúra) je stále jedným z najrozporuplnejších elektrospotrebičov v domácnosti. Niekto si bez nej už život nevie ani predstaviť, iní ju z princípu odmietajú. Proti nej nie sú len „magicko-ezoterickí“ jedinci, ale aj pragmatici s technickým vzdelaním. Pozrime sa preto bližšie na niektoré, často používané argumenty proti mikrovlnkám a mikrovlnám.
Vyzařování mobilů poškozuje DNA
Výzkumníci neposkytli definitivní důkaz, který by odpověděl na to, zda vyzařování z mobilů je pro lidi škodlivé, nicméně prokázali, že za laboratorních podmínek toto vyzařování poškozuje DNA.
Izraelská vědkyně Dr. Siegal Sadetzki prokázala spojení mezi používáním mobilního telefonu a vývojem nádorů.
Elektromagnetické záření poškozuje lidské spermie
Každý dvacátý muž je neplodný. Příčina tohoto alarmujícího stavu není jasná. Neplodní muži produkují ve většině případů dostatek spermií, ale ty nesou celou řadu defektů a nejsou s to oplodnit vajíčko. Často mají takové spermie těžce poškozenou dědičnou informaci. Australští vědci prokázali, že k poškození DNA spermií může významnou měrou přispívat i elektromagnetické záření mobilních telefonů.
Počítač vás může učinit neplodným
Výzkumníci zjistili, že záření vyzařované laptopem může vaše spermie usmažit.
Žít v blízkosti vedení vysokého napětí znamená riziko leukémie
Dlouhodobým sledováním téměř 10 000 dětí se zjistilo, že u dětí, které žijí v blízkosti elektrického vedení vysokého napětí, vzniká leukémie mnohem častěji.
Morální postoj lze ovlivnit i fyzikálně
Američtí neurovědci prokázali, že působením vnějšího magnetického pole na konkrétní mozkovou oblast lze ovlivnit, jak budeme z hlediska morálky vnímat a posuzovat události.
Je příčinou epidemie obezity zvýšená koncentrace CO2 ve vzduchu, který dýcháme?
Dánští vědci jsou přesvědčeni, že našli viníka, který u živočichů navozuje nezřízené přežírání. Na vině nemají být hormonální buldozery zvané disruptory, nýbrž pouhý nárůst oteplovacího plynu - oxidu uhličitého v atmosféře. Jím navozené okyselení krve a mozkového moku má stimulovat buňky v hypotalamu, které se produkcí dvojice hormonů starají o úsporný metabolismus a větší chuť k jídlu.
Kuřáci ohrožují své okolí nejen pasivním kouřením
Děti i dospělí žijící ve společné domácnosti s kuřáky mají vyšší pravděpodobnost zdravotního ohrožení, v porovnání s těmi, kteří žijí s nekuřáky, a není to spojeno pouze s pasivním kouřením. Mají totiž i menší šanci sníst každý den dostatek zdravých potravin.
O tom, že kouření škodí zdraví, způsobuje rakovinu, impotenci a spoustu dalších problémů se můžeme dočíst na každé krabičce cigaret, doutníků nebo tabáku. Podle nejnovější francouzské studie je kouření zřejmě spojeno i se zvýšeným rizikem výskytu poruch paměti, učení a logického myšlení.
S každou vykouřenou cigaretou vstupuje do organismu kuřáka asi 4 700 toxických látek. Některé z nich uspávají v plicích gen pro sirtuin. To může mít pro kuřáka vážné následky.
Vědci pokračují v tažení proti kouření. Zveřejnili poznatky ze kterých vyplývá, že kouření škodí tělu jako celku a že vdechování kouře snižuje hladinu klíčového enzymu odpovědného za fyzické i duševní zdraví.
Pokud trávíte delší dobu v kostele, ohrožujete své plíce.
„Rudý příliv“ ohrožuje plíce rakovinou
Pouhé vdechování toxického aerosolu při procházkách na mořském pobřeží může být životu nebezpečné.