1. Strava

Co bude dítěti vonět?

Jídelníček matky během těhotenství určuje, co bude jejímu dítku vonět a co mu bude chutnat. 

Cholin nabíjí mozky

Kdo by nechtěl mít chytré děti? Americký vědec Scott Swartzwelder z Duke University Medical Center má pro nastávající matky jednoduchý recept na budoucí školní premianty: „Zvyšte během těhotenství přísun cholinu.“

Dětem maminek pijících mléko se roztroušená skleróza vyhýbá

Konzumace mléka v těhotenství zřejmě prospívá vývoji plodu a snižuje nebezpečí, že se u potomků vyvine roztroušená skleróza. Vyplývá to z rozsáhlé studie provedené třemi věhlasnými pracovišti: University of Reading, Cardiff a Bristol

Po kávě potomstvo hloupne

Tým evropských vědců zjistil, že myším matkám, kterým v době březosti přidávali do žrádla modulátory adenosinových receptorů (kofein), se rodila mláďata s poškozeným mozkem. Nové poznatky zveřejnil časopis Science Translational Medicine.

Kofein má vliv na hmotnost novorozenců

Nastávající matky, které často pijí kofeinové nápoje, mají větší šanci porodit potomka s nižší porodní hmotností. Kofeinu tak byl prokázán podobný účinek jako alkoholu či cigaretám. Ale na rozdíl od alkoholu a cigaret, není třeba se jej vzdávat úplně.

Alkohol

Po delší přestávce se prestižní vědecké časopisy začínají opět věnovat alkoholu. V uplynulém týdnu jsme zaznamenali na toto téma hned tři články. Ani jeden nás nepotěšil a výsledky nového bádání lze shrnout následovně: I malé množství alkoholu může porušit plod. Mírná konzumace alkoholu u dospělých připravuje mozek o schopnost korigovat chybné konání. Třetí z poznatků je zvlášť překvapivý. Konzumace alkoholu zřejmě zvyšuje riziko vývinu nádoru prsu podstatně větší měrou než kouření!

S papírovým pytlíkem k reprodukčnímu zdraví

Termoplasty jsou běžnou komponentou při výrobě polyetylénu, polyesteru či nylonu, čili materiálů, z kterých denně svačíme i se do nich oblékáme. Zřídkakdy nás ale napadne, do jaké míry mohou právě "igelitové" sáčky nebo kalhoty ovlivnit naše zdraví. Případné nebezpečí neuniklo výzkumníkům z Ústavu porodnictví, gynekologie a reprodukční biologie bostonské Univerzity.

Plastové láhve uvolňují látky s účinkem estradiolu

Voda v plastových láhvích obsahuje významná množství látek s hormonálními účinky. Zjistili to němečtí ekologové Martin Wagner a Jörg Oehlmann z University Johanna Wolfganga Goetha ve Frankfurtu nad Mohanem. Zdrojem molekul napodobujících efekty pohlavních hormonů jsou většinou plasty, v nichž je pitná voda balena.

Endokrinní disruptory a obezita

Můžou za naši tloušťku i látky znečišťující životní prostředí?

Má konzumace hovězího vliv na tvorbu spermií?

Synové matek, které v době těhotenství konzumují hodně hovězího, mají méně spermií. Takový je závěr studie, kterou provedli na University or Rochester.